EB-BR500ABU Battery for Samsung Galaxy Watch Active (SM-R500) Sport Fitness Tracker Smartwatch Battery Replacement - 230mAh 3.85V Lithium Polymer
(3 reviews)
Article number: 936223
In stock
Delivery: 2-3 business days
Compatible with
incl. VAT
Overview
This CELLONIC Lithium Polymer 3.85V smart watch / fitness tracker battery has been specifically designed for use as a Samsung EB-BR500ABU battery replacement, with 100% compatibility for Samsung Galaxy Watch Active (SM-R500) batteries and more.
Long battery life: Samsung replacement battery EB-BR500ABU, 230mAh capacity
100% compatible replacement for your original Samsung EB-BR500ABU battery
High-quality, tested cells for Samsung sports watches – for up to 1000 charging cycles
High-capacity, long battery life – 230mAh for extended use between charges
Replacement EB-BR500ABU battery for your Samsung Galaxy Watch Active (SM-R500) smartwatch
Brand:
CELLONIC Smartwatch Replacement Battery
Capacity: 230mAh
Voltage: 3.85V
Cell Technology: Lithium Polymer
Dimensions: 22.40 x 20.50 x 5.00mm
Alternative for / Replaces: Original EB-BR500ABU battery
3-Year Guarantee
Technical details
Article number: 936223
Weight: 9 g
Length: 22.4 mm
Width: 20.5 mm
Height: 5 mm
Voltage: 3.85V