Battery for Sunmi V2, P1, V1s SMBP001, SM-INR18650M26-1S2P (5200mAh, 3.7v) by CELLONIC
(0 reviews)
Article number: 941966
In stock
Delivery: 2-3 business days
Compatible with
incl. VAT
Overview
When it comes to replacement Sunmi batteries, you need a name you can trust – and CELLONIC delivers!
Long runtime, full compatibility: Sunmi P1, V1s, V2 battery with 5200mAh high capacity
100% compatible replacement – Replaces your original Sunmi SMBP001, SM-INR18650M26-1S2P battery
Long battery life, high capacity – 3.7v high conductivity battery, 5200mAh high capacity
No capacity loss – thanks to modern Lithium cells without memory effect technology
Fewer charging breaks – less time spent waiting for your device to charge
Long-lasting, consistent performance – high-quality Lithium Ion cells for up to 1000 charging cycles
Suitable for – sub-zero and high temperatures - particularly weather and temperature resistant
Replacement SMBP001, SM-INR18650M26-1S2P Battery for your Sunmi P1, V1s, V2 devices
Brand: CELLONIC Replacement Battery
Capacity: 5200mAh
Voltage: 3.7v
Cell Technology: Lithium Ion
Dimensions: 68.00 x 37.20 x 18.60mm
Alternative for / Replaces: Original SMBP001, SM-INR18650M26-1S2P battery
3-Year Guarantee
Technical details
Article number: 941966
Weight: 106 g
Length: 68 mm
Width: 37.2 mm
Height: 18.6 mm
Voltage: 3.7V