BTL74S66 Battery for Ruide R70 R70T R90 R90T R93T T10 T20 T20T 2200mAh Battery Replacement BTL74S66
(0 reviews)
Article number: 929139
In stock
Delivery: 2-3 business days
Compatible with
incl. VAT
Overview
When it comes to replacement Ruide batteries, you need a name you can trust – and subtel delivers!
Device not holding its charge anymore? Original battery wearing out? Or maybe you’re looking for a spare, additional battery backup? This 2200mAh 7.4V battery pack will keep your electronic devices running longer and at optimal performance.
Long runtime, full compatibility: Ruide R90T battery with 2200mAh high capacity
100% compatible replacement – Replaces your original Ruide BTL74S66 battery
Long battery life, high capacity – 7.4V high conductivity battery, 2200mAh high capacity
No capacity loss – thanks to modern Lithium cells without memory effect technology
Fewer charging breaks – less time spent waiting for your device to charge
Long-lasting, consistent performance – high-quality Li Ion cells for up to 1000 charging cycles
Suitable for – sub-zero and high temperatures - particularly weather and temperature resistant
Replacement BTL74S66 Battery for your Ruide R90T devices
Brand: subtel Replacement Battery
Capacity: 2200mAh
Voltage: 7.4V
Cell Technology: Li Ion
Dimensions: 70.63 x 38.09 x 20.49mm
Alternative for / Replaces: Original BTL74S66 battery
3-Year Guarantee
Technical details
Article number: 929139
Weight: 120 g
Length: 70.6 mm
Width: 38.2 mm
Height: 20.6 mm
Voltage: 7.4V