(0 reviews)
Article number: 940276
In stock
Delivery: 2-3 business days
Compatible with
incl. VAT
Overview
Device not holding its charge anymore? Original battery wearing out? Or maybe you’re looking for a spare, additional battery backup? This 1800mAh 3.7V battery pack will keep your electronic devices running longer and at optimal performance.
Long runtime, full compatibility: Angelcare AC517 battery with 1800mAh high capacity
100% compatible replacement – Replaces your original Angelcare 1ICP5/54/57 battery
Long battery life, high capacity – 3.7V high conductivity battery, 1800mAh high capacity
No capacity loss – thanks to modern Lithium cells without memory effect technology
Fewer charging breaks – less time spent waiting for your device to charge
Suitable for – sub-zero and high temperatures - particularly weather and temperature resistant
Replacement 1ICP5/54/57 Battery for your Angelcare AC517 devices
Brand: CELLONIC Replacement Battery
Capacity: 1800mAh
Voltage: 3.7V
Cell Technology: Lithium Polymer
Dimensions: 60.00 x 57.00 x 5.30mm
Alternative for / Replaces: Original 1ICP5/54/57 battery
3-Year Guarantee
Technical details
Article number: 940276
Weight: 50 g
Length: 60 mm
Width: 57 mm
Height: 5.3 mm
Voltage: 3.7V